Lämmön kulutus tiedot 2018

Vuonna 2018 lämmön käyttö oli asiakkailla normaalilla tasolla. Lämpöä kiinteistöissä käytettiin 53 352 MWh, eli 68 MWh edellisvuotta vähemmän. Vuodelle ominaista oli kylmä kevättalvi ja kuiva helteinen kesä.

Alla olevassa taulokossa on esitetty eri kulutusryhmät sekä ryhmän keskikulutus. Huomioitavaa oman kulutuksen vertailussa on, että kiinteistön rakennustilavuuden lisäksi kiinteistön ikä on suurin vaikuttava tekijä lämmönkulutukseen. Rakennusten eristysvaatimukset ovat noin kaksinkertaistuneet 1970 -luvulta tähän päivään. Omakotitalon käyttövesi kulutuksen osuus on noin 5 minuutin lämpimän veden päivittäisellä käytöllä 1,5 MWh/vuosi ja 20 minuutin päivittäisellä suihkulla 6 MWh/vuosi, eli asukasluku vaikuttaa huomattavasti kiinteistön energian tarpeeseen.

KulutusryhmäTunnuskplm3Kulutus MWh/vuosiKulutus KA MWh/vuosi
OmakotitaloAO395194795696317,6
RivitaloAR36804663752104,2
AsuinkerrostaloAK10479041732173,2
KoulutKOU101767057919791,9
RivitaloryhmäARR411362127349179,2
AsuinliiketaloAL17955853518206,9
LiiketalotL141101703211229,4
TeollisuusT4363571711836275,3
MuutS241454977157298,2

Huom! Taulukko näkyy mobiililaitteilla kokonaisuudessaan vain vaakanäyttötilassa.